Psycholog zabrze

Studiuj kognitywistykę

Intrygujesz się ludzkimi relacjami, lubisz analizować postępowania jednostek, grup a także społeczności. Z tej powodu zastanawiałeś się nad wyborem studiów psychologicznych, coś ci jednakże w nich nie odpowiada. Co takiego? Raczej nie do końca jesteś humanistą, naturalnie, po części go tworzysz, ale z drugiej strony intrygują cię też nauki ścisłe a przy tym odpowiednio się w nich sprawdzasz. Nie pragniesz całkowitych pięciu lat studiów przeznaczyć na analizowanie tekstów, preferowałbyś coś bardziej praktycznego. Pragnąłbyś jednocześnie poznać ludzkie ciało oraz wszystkie procesy biologiczne, które nim kierują, ale intryguje cię też matematyka, fizyka, biologia a także chemia. Nieistotna nie jest ci również informatyka a przy tym różne sprawy techniczne, które nas otaczają. Tak po prawdzie, kiedy się zastanowisz, mógłbyś sprawować wszystko po trochu – a więc ogólnie mówiąc nic? 
To kłamstwo! Przede wszystkim potrzeba ci kierunku multidyscyplinarnego, takiego, w którym jednoczenie wielu dziedzin, co tak bardzo lubisz, będzie obowiązkiem, a nie łapaniem się wszystkiego po trochu na łapu capu. Coś takiego w istocie pojawia się i wyczekuje na ciebie. Żaden z ciebie psycholog, jesteś wspaniałym, nadchodzącym kognitywistą!
Zaraz… kogni-co? To zapewne najbardziej klasyczna reakcja, z którą będziesz spotykał się, jeśli zdecydujesz się na ten kierunek. Kognitywistyka jest dziedziną o człowieku a także procesach poznawczych i zasadza się na szukaniu odpowiedzi na pytanie czym jest świadomość oraz czy mózg ludzki powiązać można z komputerem. Z tego przyczyny niezmiernie wielka część przedmiotów, które cię tam oczekują łączy się z informatyką, logiką oraz programowaniem. Naturalnie, nauczysz się programować na wydziale psychologii! Na każdym semestrze przyjdzie ci też ćwiczyć główkowanie na logice, czego żaden inny humanista, ani tym bardziej psycholog, pewnie nie doświadczy. Sprawdzisz się też jako myśliciel, albowiem zaliczyć będziesz musiał filozofię – dodatkowa niezmiernie ważna oraz intrygująca sfera, która normalnie by cię ominęła, prawda? 
Niezmiernie znaczącą sprawą jest poznawanie działania ludzkiego mózgu, na którym kognitywista bardzo się skupia. Szereg przedmiotów takich, jak procesy poznawcze doprowadzi do tego, że konkretne półkule i płaty odpowiedzialne za inne funkcje przestaną być dla ciebie tajemnicą a przy tym czarną magią.
Są także ludzie, którzy po jakimś czasie oświadczają, że studia te, mimo że bardzo fascynujące, składają się z szeregu ciekawostek oraz zbytnio luźnej wiedzy, która nie prowadzi do poznania niczego praktycznego. Ale z drugiej strony wszak o to ci chodziło? Inni sądzą, że w naszym kraju trudno o pracę w czymś tak nowomodnym – jednakże to powoduje też, że świat staje przed Tobą otworem…


Możliwość komentowania jest wyłączona.